Bezpłodność u kobiet i mężczyzn, problemy z zajściem w ciążę

Bezpłodność u kobiet i mężczyzn, problemy z zajściem w ciążę

Człowiek naturalnie skonstruowany jest do tego, by się rozmnażać. Niestety natura od czasu do czasu płata figla oraz wiele ludzi dotyka dziś niepłodność. Jest to zarówno kłopot kobiet, jak i mężczyzn. Bezpłodność u kobiet i mężczyzn to dotkliwy ból dla wszystkich tych, jacy fantazjują o wychowaniu oraz posiadaniu własnego potomka, to również ogromny sprawdzian dla dwojga ludzi oraz ich rodzin. To również duża strata bycia rodzicem oraz spełnienia się w tej jednej z najpiękniejszych życiowych ról. Bezpłodność dotyka dzisiaj wielu par, niepodlegli od wieku, stanu zdrowia i statusu społecznego. Badaniami nad bezpłodnością absorbują się również lekarze, socjologowie, jak i psychologowie, którzy próbują poszukiwać przeróżnych – nie jedynie fizycznych i zdrowotnych – źródeł oraz przyczyn następowania niepłodności u coraz większej ilości osób na świecie.

badanie niepłodności

Czy bezpłodność to wyrok?
Eksperci w zakresie medycyny weryfikują, że pewna i nieuleczalna niepłodność dotyczy znacznie mniejszego odsetka kobiet oraz mężczyzn niż rzeczywiście sądzi się do dzisiaj. Jej badanie i diagnostyka jest niestety tak kłopotliwa oraz długotrwała, że dużo osób zniechęca się już na początku oraz nie chce zapoznać przyczyny swoich problemów z poczęciem potomka. Należy zauważyć, że niepłodność w równym stopniu traktuje dam, jak i mężczyzn. Żeby jednak wnikliwie opisać źródło niepłodności, to należy wykonać szereg laboratoryjnych badań. Sporo par nie decyduje się na nie, żeby nie dopuścić do siebie wiedzy na temat niepłodności własnego partnera. Z punktu widzenia psychologii to dobrze oraz równocześnie nieprawidłowo. Z jednej strony, brak wiedzy na temat swojej czy partnera niepłodności nie aktywuje wyrzutów sumienia oraz obwiniania siebie czy bliskiej osoby. Z drugiej strony niemniej jednak, taka niewiedza prowadzi do frustracji oraz wcale nie pomaga w ułożeniu właściwych relacji z partnerem.
Źródła bezpłodności

Lekarze zwracają uwagę na to, że niepłodność to nie wyłącznie problem zdrowotny, wśród wielu przyczyn występowania bezpłodności wymienia się między innymi następujące stany:
•    uwarunkowania genetyczne
•    blokadę psychiczną
•    stres związany z pracą
•    klimat oraz położenie geograficzne
•    zakłóconą gospodarkę hormonalną
•    życie w notorycznym biegu
•    nieodpowiednią dietę

Niekiedy wystarczy jedynie zmienić przyzwyczajenia życiowe i dietę, by po kilku miesiącach okazało się, że niepłodność to tylko chwilowy kłopot, jaki już nas nie dotyczy. Czasem należałoby poszukać przyczyny kłopotu tam, gdzie pozornie nie spostrzegamy sensu jej odnalezienia. Efekty leczenia takich problemów z poczęciem potomka są dostrzegalne gołym okiem już po uświadomieniu sobie, co w życiu w samej rzeczy jest istotne.